Atverti pagrindinį meniu
V pasaulio futbolo čempionatas
Fussball-Weltmeisterschaft 1954 Schweiz (vok.)
Championnat du Monde de Football 1954 (pranc.)


Campionato mondiale di calcio 1954 (it.)

World Cup 1954.jpg
Komandų 16
Šeimininkai Šveicarija Šveicarija
Čempionai Vokietija Vokietija
Sužaista rungtynių 26
Įmušta įvarčių 140 (5,38 per rungtynes)
Žiūrovų 889 500 (34 212 per rungtynes)
Auksinis batelis Vengrija Sándor Kocsis (11 įvarčiai)

V pasaulio futbolo čempionatas įvyko 1954 metų birželio 16liepos 4 dienomis Šveicarijoje (Bazelis, Bernas, Ciurichas, Lozana, Luganas, Ženeva). Dalyvavo 16 komandų, suskirstytų į 4 grupes. Grupių turnyras vyko savotiška sistema: kiekvienoje grupėje dar iki turnyro buvo išrinktos 2 stipresnės rinktinės, kurios turėjo rungtis su 2 silpnesnėmis komandomis. Įdomu pažymėti, kad ši sistema tiko tik 1 iš 4 grupių (3-ajai).

Čempione pirmą kartą tapo Vokietija (tuometinė Vakarų Vokietija), netikėtai finale nugalėjusi viso turnyro favoritę Vengriją, kuri iki tol įveikė visus varžovus, o grupės turnyre ir pačią Vokietiją (8:3). Kai kurių specialistų manymu, netikėtą vengrų pralaimėjimą lėmė keista varžybų sistema: nuo ketvirtfinalio iki finalo tarpusavyje žaidė komandos, užėmusios pirmąsias vietas grupėse (Brazilija, Vengrija, Urugvajus, Anglija) ir atskirai – antrąsias vietas užėmusios komandos (Jugoslavija, Vokietija, Austrija, Šveicarija). Dėl šios aplinkybės ketvirtfinalio ir pusfinalio kovų metu vengrai žymiai labiau nuvargo ir buvo traumuoti nei vokiečiai. Po šio čempionato tokios keistos pirmenybių sistemos visiems laikams atsisakyta.

Turinys

StadionaiKeisti

Bazelis Bernas Ženeva
St. Jakob stadionas Wankdorf stadionas Charmilles stadionas
Vietų skaičius: 51 500 Vietų skaičius: 64 000 Vietų skaičius: 9 250
 
2001 m.
 
2008 m. spalis
Lozana Luganas Ciurichas
Stade Olympique de la Pontaise Stadio Cornaredo Hardturm
Vietų skaičius: 50 000 Vietų skaičius: 15 000 Vietų skaičius: 27 500
   
Stadionas prieš nugrianant

Atrankos varžybosKeisti

Atrankos varžybose dėl 14 kelialapių kovojo 33 rinktinės.

1 grupėKeisti

Diena Stadionas, miestas Žiūrovai Pirmoji komanda Antroji komanda Rezultatas
06-16 Charmilles, Ženeva 13000   Brazilija   Meksika 5:0
Baltazar (23'), Didi (30'), Pinga (34', 43'), Julinho (69')
06-16 La Pontaise, Lozana 27000   Jugoslavija   Prancūzija 1:0
Milos Milutinovic (15')
06-19 La Pontaise, Lozana 40000   Brazilija   Jugoslavija 1:1 (prat.)
Didi (69'); Branko Zebec (48')
06-19 Charmilles, Ženeva 19000   Prancūzija   Meksika 3:2
Jean Vincent (19'), Raul Cardenas (į savus 49'), Raymond Kopa (88'); Jose Lamadrid (54'), Tomas Balcazar (85')

Galutinė rikiuotė:

  1.   Brazilija – 3 tšk.
  2.   Jugoslavija – 3 tšk.
  3.   Prancūzija – 2 tšk.
  4.   Meksika – 0 tšk.

2 grupėKeisti

Diena Stadionas, miestas Žiūrovai Pirmoji komanda Antroji komanda Rezultatas
06-17 Wankdorf, Bernas 39000   Vakarų Vokietija   Turkija 4:1
Hans Schaefer (14'), Berni Klodt (52'), Ottmar Walter (60'), Max Morlock (84'); Mamat Suat (2')
06-17 Hardturm, Ciurichas 18000   Vengrija   Pietų Korėja 9:0
Ferenc Puskas (12', 89'), Mihaly Lantos (18'), Sandor Kocsis (24', 36', 50'), Zoltan Czibor (59'), Peter Palotas (75', 83')
06-20 St. Jakob, Bazelis 65000   Vengrija   Vakarų Vokietija 8:3
Sandor Kocsis (3', 21', 67', 78'), Ferenc Puskas (17'), Nandor Hidegkuti (50', 54'), Jozsef Toth (73'); Alfred Pfaff (25'), Helmut Rahn (77'), Richard Herrmann (81')
06-20 Charmilles, Ženeva 3000   Turkija   Pietų Korėja 7:0
Mamar Suat (10', 30'), Kucukandon Lefter (24'), Sargun Burhan (37', 64', 70'), Keskin Erol (76')

Galutinė rikiuotė:

  1.   Vengrija – 4 tšk.
  2.   Turkija – 2 tšk.
  3.   Vakarų Vokietija – 2 tšk.
  4.   Pietų Korėja – 0 tšk.

Papildomos rungtynės dėl 2-osios vietos:

Diena Stadionas, miestas Žiūrovai Pirmoji komanda Antroji komanda Rezultatas
06-23 Hardturm, Ciurichas 18000   Vakarų Vokietija   Turkija 7:2
Ottmar Walter (7'), Hans Schaefer (12', 79'), Max Morlock (30', 60', 77'), Fritz Walter (62'); Mustafa Erton (21'), Kucukandon Lefter (82')

3 grupėKeisti

Diena Stadionas, miestas Žiūrovai Pirmoji komanda Antroji komanda Rezultatas
06-16 Hardturm, Ciurichas 30000   Austrija   Škotija 1:0
Erich Probst (33')
06-16 Wankdorf, Bernas 20500   Urugvajus   Čekoslovakija 2:0
Oscar Miguez (72'), Juan Schiaffino (81')
06-19 St. Jakob, Bazelis 43000   Urugvajus   Škotija 7:0
Carlos Borges (17', 47', 57'), Oscar Miguez (30', 83'), Julio Abbadie (54', 85')
06-19 Hardturm, Ciurichas 25000   Austrija   Čekoslovakija 5:0
Ernst Stojaspal (3', 70'), Erich Probst (4', 21', 24')

Galutinė rikiuotė:

  1.   Urugvajus – 4 tšk.
  2.   Austrija – 4 tšk.
  3.   Čekoslovakija – 0 tšk.
  4.   Škotija – 0 tšk.

4 grupėKeisti

Diena Stadionas, miestas Žiūrovai Pirmoji komanda Antroji komanda Rezultatas
06-17 La Pontaise, Lozana 43000   Šveicarija   Italija 2:1
Robert Ballaman (18'), Sepp Huegi (78'); Giampiero Boniperti (44')
06-17 St. Jakob, Bazelis 40000   Anglija   Belgija 4:4 (prat.)
Ivor Broadis (26', 63'), Nat Lofthouse (36', 91'); Leopold Anoul (5', 71'), Henri Coppens (67'), Jimmy Dickinson (į savus 94')
06-20 Comunale di Cornaredo, Luganas 26000   Italija   Belgija 4:1
Egisto Pandolfini (41'), Carlo Galli (48'), Amleto Frignani (58'), Benito Lorenzi (78'); Leopold Anoul (81')
06-20 Wankdorf, Bernas 50000   Anglija   Šveicarija 2:0
Jimmy Mullen (43'), Denis Wishaw (69')

Galutinė rikiuotė:

  1.   Anglija – 3 tšk.
  2.   Italija – 2 tšk.
  3.   Šveicarija – 2 tšk.
  4.   Belgija – 1 tšk.

Papildomos rungtynės dėl 2-osios vietos:

Diena Stadionas, miestas Žiūrovai Pirmoji komanda Antroji komanda Rezultatas
06-23 St. Jakob, Bazelis 30000   Šveicarija   Italija 4:1
Sepp Huegi (14', 85'), Robert Ballaman (48'), Jacques Fatton (90'); Fulvio Nesti (67')

KetvirtfinalisKeisti

Diena Stadionas, miestas Žiūrovai Pirmoji komanda Antroji komanda Rezultatas
06-26 La Pontaise, Lozana 35000   Austrija   Šveicarija 7:5
Theodor Wagner (25', 27', 53'), Robert Koerner (26', 34'), Ernst Ocwirk (32'), Erich Probst (76'); Robert Ballaman (16', 39'), Sepp Huegi (17', 19', 58')
06-26 St. Jakob, Bazelis 35000   Urugvajus   Anglija 4:2
Carlos Borges (5'), Obdulio Varela (39'), Juan Schiaffino (46'), Javier Ambrois (78'); Nat Lofthouse (16'), Tom Finney (67')
06-27 Wankdorf, Bernas 60000   Vengrija   Brazilija 4:2
Nandor Hidegkuti (4'), Sandor Kocsis (7', 88'), Mihaly Lantos (60'); Djalma Santos (18'), Julinho (65')
06-27 Charmilles, Ženeva 20000   Vakarų Vokietija   Jugoslavija 2:0
Ivan Horvat (į savus 9'), Helmut Rahn (85')

PusfinalisKeisti

Diena Stadionas, miestas Žiūrovai Pirmoji komanda Antroji komanda Rezultatas
06-30 La Pontaise, Lozana 37000   Vengrija   Urugvajus 4:2 (prat.)
Zoltan Czibor (13'), Nandor Hidegkuti (46'), Sandor Kocsis (111', 116'); Juan Holberg (75', 86')
06-30 St. Jakob, Bazelis 58000   Vakarų Vokietija   Austrija 6:1
Hans Schaefer (31'), Max Morlock (47'), Fritz Walter (54', 64'), Ottmar Walter (61', 89'); Erich Probst (51')

Dėl III vietosKeisti

Diena Stadionas, miestas Žiūrovai Pirmoji komanda Antroji komanda Rezultatas
07-03 Hardturm, Ciurichas 35000   Austrija   Urugvajus 3:1
Ernst Stojaspal (16'), Luis Cruz (į savus 59'), Ernst Ocwirk (89'); Juan Holberg (22')

FinalasKeisti

Diena Stadionas, miestas Žiūrovai Pirmoji komanda Antroji komanda Rezultatas
07-04 Wankdorf, Bernas 60000   Vakarų Vokietija   Vengrija 3:2
Max Morlock (10'), Helmut Rahn (18', 84'); Ferenc Puskas (6'), Zoltan Czibor (8')

ČempionaiKeisti

Vakarų Vokietija

Rezultatyviausi žaidėjaiKeisti

  • Šandoras Kočišas (Sandor Kocsis, Vengrija) – 11 įvarčių

NuorodosKeisti